Saturday, May 11, 2019

not wheat


NOT WHEAT
I understand that you are all uppity and hateful over my insistence that wheat is the best storage food ever grown.  I stand by that.  But, of course, no one listens to me until it is too late and so I’ll cover a Not Wheat basic food storage program here.  And before you go bellyaching and caterwauling about the subject, even you, yes YOU, Freddy Freeze Dried, can benefit from this.  Because almost all of you need more food.  It cannot hurt to get more food.  First, it never goes down in price.  Second, every second more mouths are born.
*
The last I checked, they were not making more farmland ( and before I hear Dutch, Reclamation and White Intelligence, ask yourself how many Indonesian Indigs died to fund that ).  Every grasping greedy Turd World hungry mouth being crapped out in the dust is another person that will, 1) likely immigrate here to fill up a Democrat Sanctuary City and, 2) be willing to forcefully take food out of my mouth.  In case you missed the memo, comrade, population is the primary weapon being used against you.  You need ammunition, yes, but first you need more food.
*
They might take away your precious plastic poodle shooters, but first they will take away your ability to eat.  Stocking food is THE best anti-government weapon you can own.  Even your deluxe short barrel all polymer upper AR weighing in at only four pounds unloaded will be far too much for you to lift up as you are starving.  Getting food is smart, and if you can get food as cheap as possible that is gravy.  And while you cannot beat wheat on price, I understand most of you don’t want it.  So, rice and beans.
*
The next thing you do is reevaluate the amount of rice and beans you need.  Yes, you need a minimum of one pound of grain a day to keep your body from cannibalizing itself.  That is 1500 calories ( normal activity is 2,000 and a combat load is 3k ).  However, for those of you already stocking high dollar foods, this is JUST a supplement.  It is to stretch out those expensive foods much longer.  For those desperately Cash Savings Poor, this is a BTN, a Better Than Nothing.  It assumes you will be trapping squirrels and foraging wild plants.
*
No, Virginia, that is NOT optimal.  But optimal is not in your budget, otherwise you would be living out in the boonies, with five years of food, self-employed and as far from a city as possible.  We rarely do Optimal here.  It is called “life”, you spoiled pampered ‘Murican.  You can’t always get what you want.  If you knocked down your minimum calories to one thousand a day, your long, long term food storage is a lot more attainable.  I do NOT recommend this.  But if your choice is less calories, or no calories, what is better?  At least it will deliver SOME energy to fight to survive.
*
And yes, I understand there might be a lack of discipline allowing the storage food ration to be cut at that one thousand calories a day.  I can only lead the horse to water-I can’t make him drink.  I’m only trying to cover a fiscal issue here.  If you absolutely don’t have the money to spend, this is BTN.  I’m going to call rice 35 cents a pound ( white only as the others don’t store due to oil ) as you can get it so many places in large sacks. 
*
The cheapest beans are probably at least 75 cents a pound.  Ever since California has had her agricultural issues, beans skyrocketed in price.  You are lucky to get it that cheap, and probably only for pinto’s.  Those SUCK trying to grind up when the beans get too old to soak, but hopefully your pressure cooker ( almost mandatory if you will be doing potatoes or beans-or, if you get lucky, cheap cuts of meat ) will handle the beans so you don’t have to grind the old ones.  Luckily, you don’t need as many beans as you do rice.
*
You could try for a 5 to 1 ratio, rice to beans.  I would feel more comfortable with a minimum 3 to 1 ratio.  After all, that is protein and your nutrient replacement for the deficiencies in white rice.  So, one pound beans for every three pounds of rice.  $1.05 in rice and .75 cents beans, making an average of 45 cents a pound.  But you don’t need a full pound a day ( calorically, yes.  Less optimally, no.  We are supplementing this ).  Rice is 1700 calories a pound, uncooked.  Wheat is only 1500, but has twice the protein ( but I digress ). 
*
Beans are 1600 calories a pound uncooked.  One fifth pound of beans is 300 calories and two fifths pound of rice is 680 calories.  I know, the ratio is off.  Close enough.  The beans cost 15 cents and the rice 14 cents.  Thirty cents a day at current prices, minus the storage containers.  Just the food costs you $109 for a years ( substandard ) calories.  Who cannot afford that?  Yes, storage containers COULD add to the cost, unless you improvised.  That is 73 pounds of beans and 146 pounds of rice.  How many buckets?
*
You can get thirty three pounds of grain in a bucket with just a smidge left over ( I’m used to getting three buckets per two sacks of wheat ).  Forty pounds might be a bit too much.  Let’s just call it 33 pounds per, as I have no idea how much space the beans take.  I’ve heard forty, but without much conviction.  You’ll need six to seven buckets.  Call it $25-$30.  A total of $139.  You could add Mylar, or just hope for the best with potentially toxic plastic.  With Mylar, perhaps $150 total.
*
Yikes.  It doesn’t seem so affordable now.  Best to improvise containers.  Or, spend $25 at a shot, one bucket at a time.  The sticker shock is almost non-existent.  One bucket, two months extreme emergency rations.  If you don’t have food grade diatomaceous earth, you could take small batches and leave them in the freezer for three days to kill all bug eggs.  If improvising, beg the neighbors for two-liter soda bottles ( or pay the kids a nickel each ).  If they ask, “water storage for the hurricane season”.  Ten bottles equal a bucket for storage.  Store where the cat can patrol for rodents.
*
Now, I know you all buy guns without much thought to REALISTIC magazine or ammunition cost.  You JUST look at the gun price.  Well, here, it is JUST $109, when calculating emergency extreme food storage cost.  Easier on the decision making process J.
( .Y. )
( today's related Amazon link click here )
*
note: this has got to be one of the funniest commercials I've seen in a long ass time.  Only 30 seconds.  I've watched it a half dozen times and it just keeps getting better click here 
*
note: extremely generous snail mail donations from JS and GB.  You guys rock-thank you ( GB-hilarious card! ). 
*
Please support Bison by buying through the Amazon links here ( or from http://bisonprepper.com/2.html or www.bisonbulk.blogspot.com ). Or PayPal www.paypal.me/jimd303 

*** Unless you are in extreme poverty, spend a buck a month here, by the above donation methods ( I get 4% of the Amazon sale, so you need to buy $25 worth for me to get my $1 ) or mail me some cash/check/money order or buy a book ( web site for free books, Amazon to pay just as a donation vehicle ).
*** My e-mail is: jimd303@reagan.com  My address is: James M Dakin, 181 W Bullion Rd #12, Elko NV 89801-4184 ***E-Mail me if you want your name added to the weekly e-newsletter subscriber list.
*** Pay your author-no one works for free.  I’m nice enough to publish for barely above Mere Book Money, so do your part.*** junk land under a grand *  Lord Bison* my bio & biblio*   my web site is www.bisonprepper.com *** Wal-Mart wheat***Amazon Author Page
* By the by, all my writing is copyrighted. For the obtuse out there

32 comments:

  1. "Stocking food is the best anti government weapon you could own." Jim, you come up with some real doozies. I hope all them 3 percenters are also stocking up on food. It would be a real shame to see them bearded boy former "operators" corralled up in line with pathetic refugees to get rations laddled out to them in the reeducation camps.

    ReplyDelete
  2. dry rice has 7% protein, nutricionally complete aminoacids. 3% when cooked.

    parboiled has the important vitamin b1.

    store some cornmeal/flour/hominy or grow your own.

    oats.

    millet.

    sweet lupins.

    lentils.

    instant potato mash.

    ReplyDelete
  3. Storage notes for fellow Minions. I use the food saver vacuum sealer machine and bags mainly for frozen meats storage. (It is an expensive storage medium, but for high value foods like meats, etc it is beneficial for storage integrity) the generic walmart sealing bags/rolls are cheaper but seem thinner gauged. I use larger made bags for dry goods storage as well. (Rice, pasta, etc) the sealed up bags of food are obtuse sized for storage, but it is in a smaller unit for less risk of total compromise of the food stocks if there is container failure or vermin infestation, etc. That sized package is then a easier to manage and use. This smaller unit may come into play later for transport or relocation needs or barter and trade sized packaging already done. Vacuum sealing into jars and stacking in buckets with round spacer boards in each layer is another advanced step to take. A singular grain silo next to your hermitage house with a pipeline feeding grain directly into a grinder hopper in the kitchen may not always be possible.

    ReplyDelete
  4. I had never seen the bean to rice ratio anywhere. I would have guessed at something like 5 or 6 to one but it is nice to see someone else come up with a ratio.

    ReplyDelete
    Replies
    1. The figure was from Diet For A Small Planet. Warning: my memory might not be perfect, and she was guessing on some things ( but a remarkable job nonetheless )

      Delete
    2. Yup. Frances Moore's book was a gem when first published in 1971 and it turns out most of the "protein combining" stuff was popularized by her book and has been repeated ever since. However, she printed a correction in later editions where she said you don't actually need an ideal ratio, or any ratio at all. All grains and all legumes have adequate levels of all essential amino acids so that if you get enough calories, you get enough protein. Unfortunately the horse was out of the barn by that time and the combining ratio stuff continues to be repeated almost 50 years later, even though its not necessary.

      Delete
    3. Hmm, it was my understanding that later editions ONLY changed the fact that you didn't need to eat BOTH at the same time. In other words, just eating both sometime during the day was the same as combining them. That said, I was reading the original and then an update, which perhaps was previous to what you are describing.

      Delete
    4. You may be right about Frances Moore's correction. I only have a 1981 edition and what she says is essentially what you report. However, nutritional science continues to advance. 1n 1981 there were still only eight essential amino acids, now they've added a ninth because a good fraction of the population apparently can't synthesize it adequately. The current understanding at least since the 90s, seems to be that just about every food plant, especially grains and legumes, has adequate quantities of all essential amino acids, if you get enough total calories to maintain your weight. I've checked this with corn, rice, wheat, pinto beans, lentils, and potatoes, and it appears to be correct.

      Delete
    5. There is something unaccounted for, as "meat lust" is an observed behavior in poor hunting areas where game is rare and plants are almost all of the diet. I'm not saying combining the beans/grain cures this-just that the research is missing whatever makes us need meat. Although, it could also be a need for fat, rather than actual meat protein I suppose. You just don't see much on this ( discounting the crazy pro-veg loony propaganda ), so a big gap.

      Delete
    6. For the 'meat lust", besides the need for fat, it could also be a need for vitamin B12.

      Delete
  5. “even you, yes YOU, Freddy Freeze Dried”


    Boy, you really know how to hurt a minion don’t you. You might have just taken a cue from Medusa¹ and called us all deplorables.


    ¹ So named because the direct sight of her nude body will turn all but the male member to stone. Just ask Bubba, who’s looking a lot like a statue these days :D

    ReplyDelete
    Replies
    1. Even at 2AM, through beer goggles? Be honest!

      Delete
    2. You remember that scene in Clash Of The Titans, when Harry Hamlin had to slay that thing with a sword, using a mirror, because you couldn’t look directly at her? That was some scary shit for a kid! And the movie version looked better than the political version :D

      I heard that they remade this one as well. I won’t bother to see it though. The chick playing Andromeda is no where near as hot as the English chick that played her in the original. Also, the chick playing Aphrodite looks like a lesbo (The smoking hot Ursula Andress was the original).

      Delete
  6. “Every grasping greedy Turd World hungry mouth being crapped out in the dust is another person that will, 1) likely immigrate here to fill up a Democrat Sanctuary City and, 2) be willing to forcefully take food out of my mouth.”


    True. There are only so many hollyweird, virtue signaling commiecrats :D


    Family Guy: Bullfrogs an vacation (11 sec)

    https://www.youtube.com/watch?v=YRkWGNV8hNc

    ReplyDelete
  7. From yesterday’s comments:

    GS wrote:

    “Is there a way to eat the wheat without grinding it? Maybe boil it, like cream of wheat? Will those berries soften if soaked in water? Looking for solutions here.”


    James M DakinMay 11, 2019 at 5:44 AM
    “or boil and pour in a thermos and sit overnight.”


    Yes, that’s what you have to do GS. I did try this and it worked. Bring your wheat berries to a boil for about 5 minutes, and then let sit overnight in a small mouth thermos, turning the thermos on its side every so often the first few hours. The next day, they were still chewy, but soft enough to eat without any issue. I used the Bob’s Red Mill Spelt (The original wheat). To be honest, it’s a pain in the ass to get it out of the small mouth thermos, but it’s recommended not to use the wide mouth model, because they do not hold the heat as well. Personally, I think I’m going to get a wide mouth regardless, and figure out some way to make it work. Maybe by wrapping it in one of those reflective mylar sheets and a blanket.

    ReplyDelete
    Replies
    1. A timely post - I've recently run across another way of using wheat without grinding, sort of. Do a search for "whole wheat blender pancakes". Its a way to make pancakes directly from whole wheat berries. Online recipes call for eggs and milk and such, but I've simplified to make a much simpler pancake/bread, perhaps more suitable for preppers.

      Put one cup of wheat berries in a blender along with a cup of water, then blend away at high speed. At two minutes, or when the vortex disappears and the blender starts to free-spin (whichever happens first) add another 1/2 cup of water along with a tablespoon of baking power. Then blend some more till the vortex disappears or another minute, again whichever happens first. You now have a decent pancake-like batter that can be cooked on a griddle like pancakes. Add a little extra water if you want it thinner. You can also add 1/2-3/4 teaspoons salt, and/or 1-2 teaspoons sugar to taste along with the baking powder.

      The key I've found is to ignore the online recipes when they talk about how long to blend. Each blender is different which is why I look for the vortex disappearing instead of doing things by time. Apparently a high end Vitamix only takes about 30 seconds after which the stuff starts overheating. A cheaper blender takes several minutes. I picked up a cheapie (Sunbeam) at Goodwill for $5 and it works great.

      Delete
    2. I hadn't run across that one. Good info-thanks.

      Delete
    3. Thanks Nic!
      I wish I knew that before I threw them wheat berries out after the opened package set in the cabinet for a couple months. Now I gotta get some more and experiment. Yes, if the berries can be softened you have some options. Because it takes time you just have to plan ahead, make more than needed, have the ability to store.

      Delete
  8. I was reading about this guy who says with a minimum of 444 square feet, you can support one persons survival needs for food. He was saying that in a normal 2000 calories diet the human body only draws out 20% of the energy. But from a fruit based diet 90% of the energy is extracted. He said for over a year he lived on 400 fruit calories a day, without any detriment to his health. Said he feel young and full of energy. He now lives on apples and some sprouts. The garden was planted with apple trees every 3 feet and heavily pruned. I know this is crazy but if I could produce half of my food on my land in various fruit and nuts and maybe chickens and rabbits, I would be really happy. I heard guinea pig was a delicacy. I've never sprouted anything, is sprouted wheat ok or aquifer taste?

    ReplyDelete
    Replies
    1. That would explain why I used to live on fruit all season long ( when Cali still grew tasty and nutritious fruit ) and thrived. My body isn't craving that because of the taste but because it was the optimal fuel. Sprout-I always pureed mine up in orange juice ( like I used to do fresh eggs ). You taste nothing. Trying them on a salad, yeah, I like your description of aquifer scum. You can make Essence Bread, which is full of sprouts and sun dried ( not in a solar oven, but on sun baked rocks ) to keep most nutrients alive.

      Delete
  9. I know immigrants from Eritrea who eat roasted wheat as a snack. A quick Google search seems to indicate a popcorn-type method of preparation. They eat the stuff by the handful. An acquired taste for sure, but still an alternative to grinding.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I wonder if that is a different variety of wheat? One with more moisture.

      Delete
  10. I'm always a day late reading and hardly ever comment anywhere, but truth be told Jim your opinion is one of few i regard highly and your hair is fantastic.

    I read stuff like this "you need a minimum of one pound of grain a day to keep your body from cannibalizing itself" and i want to know if this is bona fide fact or wives tale. Same as the group that says "youll be burning more calories with all the extra work you'll be doing so prep for thousands of calories more than you eat now"

    Ill spare you my life story but i briskly walk 10 to 14 miles a day for work mon-fri, squating, lifting, and carrying throughout. Then hike, hunt, split wood, chores, play with the kids and dog on the weekends and I'm hard pressed to exceed 1500 calories any day of the week. My body is in the best shape it's been and if anything im gaining muscle, not cannibalizing myself. I tend to think staying hydrated, i drink over a gallon a day (and piss like it too) is more important than calorie intake. Maybe its the quality of calories and in some sense the nutrients?

    ReplyDelete
    Replies
    1. The calorie figure is only true insofar as it being a guideline. You are right about the TYPE of calorie. But there is also body weight AND body type to take into consideration, which is barely done. The figures are based on scientific experiments, yet, there is a lot of trash science in there also. Think, Gore Warming. The scientists were just filling their iron rice bowls. This probably deserves an article of its own ( so, thanks for the inspiration ). I can't add much more than the above, but at least I can detail the problem of relying too closely on figures anyone ( including myself ) gives you.

      Delete
  11. Peanut butter. 26oz jar has over 4000 calories. Plus it binds you up. No need for TP.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Butter. $3 a pound, 3200 calories. Add $1 for the canning jar. Can PB beat that price?

      Delete
    2. Checking Walmart online, a 64oz jar of Great Value Creamy Peanut Butter = $4.68 and contains a total of 10,260 cal. That's $0.46/1,000 cal.

      Your butter = $4/lb (including jar) has 3,200 calories, or $1.25/1,000 cal

      The peanut butter is a bit more than 1/3 the price, is already in a jar, has a bunch of critical fiber, has less than 1/2 the saturated fat, and is about 22% protein.

      Granted not the highest quality peanut butter, but you can get Skippy Natural for only $0.78/1,000 cal. Still beats cow butter even if the jar is free. :-)

      Delete
    3. I hate when you are right. The only thing I can say in my defense is you'll want all that saturated fat. But, yeah, even I know that is a little weak. :)

      Delete

COMMENTS HAVE BEEN CLOSED