daily ad

Friday, November 27, 2015

cheap wheat 3


CHEAP WHEAT IS NEAT 3 of 3

Your third cheapest source for wheat kernels is the one 99 out of a hundred preppers have access to, a Wally World.  I no longer have any love lost for Wal-Mart, but as we impatiently wait for their retarded asses to go bankrupt, they have some uses.  Web order wheat kernels makes them marginally productive ( I try to avoid any purchases there, as I’m sure most of you do ).  Go to www.walmart.com and look up under the search bar “Augusta Farms” and then “wheat” or “wheat kernels” or “bucket wheat”.  Augusta Farms has a lot of products, like potato starch pellets in a #10 can ( a truly asinine product, grotesquely overpaying to put dehydrated mash potatoes that come in a box into a sealed can ), so you need to refine the search or you will be wading through page after page, screaming in rage and frustration as each one SLOWWWWWWLY loads due to pop up ads.  After you put in your zip code, more than likely the page will tell you that your store not only doesn’t have it in stock, neither will you get free shipping on it ( sometimes items are free shipping if you order over $50 ).  Do not despair!  At first I was under the misunderstanding I couldn’t get the wheat, as the instructions are a bit confusing ( of course, to be fair, I’m usually on the Web before enough coffee or after an exhausting day at work ).

*

No, you merely are required to pay a token fee to get it shipped.  If you can wait ten to fourteen days it is only $5 per order as a shipping fee.  If you are ordering five buckets at a time, or 125 pounds for a total of $80, then your order becomes $85 after shipping.  Or, 68 cents a pound after storage container ( remember, other methods require you to get your own containers ).  If you called the Augusta Farms container the same price per pound held as a Home Depot orange bucket, they would be about $3 each.  Subtract that cost and your Wal-Mart wheat becomes fifty-six cents a pound delivered.  Verses twenty five cents a pound feed store wheat.  Of course, your total cost includes a better bucket, but that is about the penalty you pay for not having a feed store near you-about double the cost buying retail rather than jobber.  Buying small quantities rather than larger.  Still, twice the price is still nice if the alternative is no wheat.  Worse, nutrition-less white rice.  At the Wal-Mart method, your total cost per person for a years food ( 400 pounds.  One pound a day, 365 days, a bit left over for sprouting or spillage.  1500 calories a day which is barely adequate, but go back a month or so and read my series of articles: Wheat “Only”  ) is $272.  Compared to feed store and orange buckets of $152.  Sticker shock, sure.  Until you compare to mail order wheat ( to be fair, a semi truck worth might be cheaper, or the same cost per pound.  I, for one, would rather not come up with that up front money even if I could use all the wheat ).

END
 
Please support Bison by buying through the Amazon ad graphics at the top of the page.  IF YOU DON’T SEE THE AD, DISABLE AD BLOCK ( go to the Ad Blocker while on my page and scroll down the menu to “disable this site” ). You can purchase anything, not just the linked item. Enter Amazon through my item link and then go to whatever other item you desire. As long as you don’t leave Amazon until after the order is placed, I get credit for your purchase.  For those that can’t get the ads because they are blocked by your software, just PayPal me occasionally or buy me something from my Amazon Wish List once a year. Or, buy the monthly magazine.  Pay your author-no one works for free.  I’m nice enough to publish for mere Book Money, so do your part.
*  My monthly newsletter: search at Amazon under Kindle “Malthusian Survivalist Newsletter”.  * 
*Contact Information*  Links To Others*  Land In Elko*  Lord Bison* my bio & biblio*   my web site is www.bisonprepper.com
*My books: http://bisonprepper.blogspot.com/2015/04/my-book-links.html
* By the by, all my writing is copyrighted. For the obtuse out there
 

 

9 comments:

  1. If I remember right, the wally buckets are also square makeing them easier to store. Yes still expensive, but something to keep in mind.

    ReplyDelete
  2. Article on a simple Cistern James. Still looks far too technical for a homesteading challenged wannabe such as myself. Someone in the comments section mentioned why not just use an old pool? That's more along the lines of my skillset. You might have to filter the water, but you were probably going to do that anyways.

    How to Build a 6000 gallon Water Tank

    http://www.instructables.com/id/How-to-Build-a-6000-gallon-Water-Tank/?ALLSTEPS

    From the comments section:

    "bdillahu

    You can often find an above ground pool for pretty cheap at the end of the season around where I live... might not be good for potable water (might be ok, not sure), but for "work" water, might be something to consider. Get a good deal and it would probably be cheaper than the materials for this. Not as long term tough, but a starting point. The liner could be worth it by itself.

    Just a thought.”

    ReplyDelete
  3. What's the deal with the property taxes in Elko James; I believe that you mentioned that they had gone up 50% since you had been there?

    Over how long of a time period was this?

    I want to set aside some funds for property taxes, and am looking for a rough guideline to go by so that I can plan accordingly.

    ReplyDelete
    Replies
    1. My oldest property I've had for ten years. The increases are very uneven. No increase some years, a huge spike in others. So, 50% in ten years as a baseline with the local economy up and down but mostly up with the national economy mostly down. When the locally economy goes down you can bet the taxes go up even higher. Perhaps 100% up in ten years? I have no idea how they calculate these things so I'm flying as blind as you are.

      Delete
    2. Thanks. I figured about 50% per decade because if I recalled correctly, you had mentioned it before. That assumes around a $1K property tax budget for roughly 30 years of life left, assuming I reach 80. But now I'm thinking that $2k is probably a more comfortable number, and even then as you say, it's tough to predict what will happen?

      No true property ownership in the U.S. unfortunately. If you're taxed on it, it's really not yours.

      Delete
  4. I know you have been tooting the, buy wheat while its cheap, horn for a while now.
    I made a lot of money in commodities in a earlier part of my life, and it is my opinion that all grains and fuel are going to have a major correction to the up side.
    Not this week or maybe next spring, but when it happens the prices can double and triple in weeks at the trading level and by the time you have figured it out the day of cheap wheat will be gone. I know the one with beautiful hair preaches this often but I just wanted to give another view point even though in the end we are both saying the same thing. Buy NOW even if you work 40 hrs a week at minimum wage you can cut out something and get some wheat from wally.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I had forgot about the trading influence on pricing. Just recall $150 oil.

      Delete
  5. Sam's Club (still pretty much Walmart) also sells wheat and other prepping items online and will deliver to local stores. You'll pay a fair amount more for home delivery along with a premium add-on price that would justify getting a membership if you buy much. The last time I looked was about a year ago and definitely got the impression that Sam's Club online was catering to preppers. Costco and GFS also have good prices on dried beans, flour, sugar, and a lot of other bulk items that store well.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I never "got" Costco. For what I buy, the price savings were negligible and not worth the membership. Perhaps it is about buying an exclusive shopping experience away from the unwashed masses.

      Delete

I must moderate-trust me. You don't want to see what happens otherwise. Sometimes it takes awhile to respond as I only check two or three times a day. No N-Bombs, nothing to get me libeled. Otherwise, have at it. If you criticize me, make sure to praise my hair first.